Chorwacja góry

Chorwacja: Sv. Ilija – góra świętego Eliasza

Półwysep Pelješac jest drugim co do wielkości chorwackim półwyspem, silnie zdominowanym przez góry wapienne.  Masyw górski rozciągający się od północnego – wschodu po południowy zachód sięga 6,5 kilometra długości i jest szeroki na 2,5 kilometra. W najwyższym punkcie osiąga 961 m.n.p.m. Z prawej strony morze, z lewej morze. Opadają do niego nagie skały góry świętego Eliasza, która króluje nad okolicą.

 

Sv. Ilija dzięki swojemu położeniu od wieków pełniła rolę ważnego punktu widokowego (przy sprzyjających warunkach można dostrzec nawet wybrzeże Włoch). W czasach przedchrześcijańskich była miejscem kultu boga słowiańskiego i od niego nazywana wcześniej Perunovo brdo. Obecna nazwa pochodzi od kaplicy Świętego Eliasza, która zniszczona przez liczne pioruny w XIX wieku, nigdy nie została odbudowana.

Szlak od Orebić (wariant łatwy)

Szlaki turystyczne z Orebić

Orientacyjny czas wejścia na szczyt (wg znaków): 3.15

Początek szlaku jest wyasfaltowany. W ciągu pierwszych 20 min dochodzi się do Vidikovac (152 m.n.p.m.) – punktu widokowego w pobliżu kościoła franciszkanów pw. Matki Bożej Anielskiej. Później asfaltowa droga zmienia się w ścieżkę z drobnymi kamykami. Podejście łagodne, dużo trawersowania. Ścieżka prowadząca przez las porośnięty śródziemnomorskim dębem stopniowo przechodzi w las sosnowy, w którym żyją m.in. dzikie osły. Ostatnie 15 min podejścia to przejście przez bloki skalne. Część trasy jest wystawiona na projekcję słońca, dlatego najlepiej jest wyjść możliwie wcześnie.

Z Orebića poprowadzony jest również drugi szlak, w trudniejszym wariancie, który zaczyna się przy ul. Kralja Tomislava.

O czym należy pamiętać?

Inna nazwa sv. Iliji to Zmijino brdo (Monte Vipera), ponieważ góra słynie z występowania węży, zwłaszcza żmii rogatej. Ze względów bezpieczeństwa należy więc zrezygnować z sandałów. Mimo tego, że Orebić kojarzy się z dobrą pogodą, przed każdą wycieczką sprawdź prognozę pogody. Zrezygnuj z wyjścia, gdy prognozowane są burze – pioruny lubią najwyższe punkty, a takim jest sv. Ilija. Zabierz ze sobą m.in. zapas wody, jedzenia, apteczkę, krem z filtrem, nakrycie głowy i ciepłą bluzę (tak na wszelki wypadek).

Cały szlak jest bardzo dobrze oznakowany, więc nie sposób się zgubić. Góra Św. Eliasza jest dostępna dla turystów przez cały rok, jednak w zimie przykrywa ją warstwa śniegu. Najlepiej wybrać się na nią późną wiosną lub wczesną jesienią. Rokrocznie wiosną i jesienią na sv. Iliję idą razem wszyscy mieszkańcy Orebića, a w lesie urządzają sobie piknik. Na szczycie znajduje się drewniany krzyż z nazwą szczytu, drugi przyozdobiony flagami i metalowa puszka, w której ukryty jest stempel oraz księga gości.

 

Góry w Chorwacji

Szlaki na górę Św. Eliasza

 

3 myśli na temat “Chorwacja: Sv. Ilija – góra świętego Eliasza

Dodaj komentarz