Zatoki na Malcie

Zatoka Mġarr ix-Xini na Malcie

Malta to swoisty multikulturalizm z ponad siedmioma tysiącami lat historii. To wiejskie ryneczki z barokowymi kościołami, czerwone budki telefoniczne i wielokolorowe balkony. Barwne łodzie rybackie luzzu i najsłynniejsza zatoka Blue Lagoon pomiędzy Gozo a Comino. Malta to także zakorzenione w tradycji wiejskiej polowanie na ptaki.

Ta najbardziej niedoceniona i klimatyczna

Zatoki Mġarr ix-Xini, która leży na zachód od portu na Gozo nie ma w rankingach Top 10 – najpiękniejsze zatoki – ani na świecie, ani w Europie, ani na samej Malcie. Nie znalazłam jej też w żadnym z przeglądanych przewodników po wyspie. Choć jak najbardziej na to zasługuje. To zdecydowanie najbardziej niedoceniona zatoka. Być może dlatego, że nie dojeżdża do niej żaden autobus. Aby tam dotrzeć, trzeba iść przez szczere pola co najmniej pół godziny. O Mġarr ix-Xini mogli słyszeć jedynie fani filmu By The Sea z Bradem Pittem i Angeliną Jolie lub nurkowania. Słyszałam, że słynie też z licznego występowania koników morskich. Kilkanaście lat temu zatopiono tu statek MV Xlendi, żeby utworzyć sztuczną rafę, co miało korzystnie wpłynąć na warunki uprawiania tego sportu. To również wspinaczkowy raj, jeśli robisz drogi do 7b+. Mimo tego lata świetności ma już za sobą. Podczas panowania Zakonu Maltańskiego, Mġarr ix-Xini pełniła funkcję portu. Od 1661 roku nad zatoką króluje wieża, która niegdyś pełniła funkcje komunikacyjne i obronne.

Cała zatoka otoczona jest klifami, a zejście na niewielką plażę jest strome. Prowadzi na nie wąska ścieżka z wyłożonych kamieni. Przy brzegu kamienie mieszają się z piaskiem i trawą morską.

Nocleg na dziko:

Wieczorem oprócz gospodarzy jedynej w okolicy restauracji nie było nikogo. Spokojnie można rozbić namiot, najlepiej z prawej strony zatoki, powyżej wieży. Za zieloną furtką, spomiędzy drzew jest praktycznie niewidoczny. Właściciele restauracji kompletnie nie zwracali na nas uwagi, chociaż myślę, że zdecydowanie wiedzieli, gdzie biwakowałyśmy. Rano spotykałam tylko mężczyznę pielęgnującego tradycję polowania na ptaki – z karabinem sięgającym pasa od samej ziemi. Jednak bliskość wody, relatywnie ciepłej nawet w kwietniu, to zdecydowany atut, jeśli chodzi o miejsce na nocleg na dziko.

Co zobaczyć na Gozo?

Wschód słońca nad zatoką Mġarr ix-Xini. Nasz namiot w lewym rogu.

Więcej o Malcie pisałam tutaj – transport,  plan wyjazdu na 3 dni, dodatkowe miejsce na biwak i kilka innych miejsc wartych zobaczenia.

 

2 myśli na temat “Zatoka Mġarr ix-Xini na Malcie

  1. kurcze przeoczyłam tą zatokę będąc na Malcie;/ w ógle wyspa mnie jakoś nie zauroczyła, byłam, zobaczyłam, więcej się tu nie planuję pojawić:-p

Dodaj komentarz