Ħaġar Qim i Mnajdra to najstarsze tego typu budowle na świecie wzniesione przez człowieka.

Megalityczne świątynie Ħaġar Qim i Mnajdra na Malcie

Na Malcie łatwo znaleźć ślady ludów, które mieszkały tu przed wiekami. Część megalitycznych budowli na wyspie jest starsza, niż ta najbardziej popularna – położona hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Świątynie Ħaġar Qim i Mnajdra wznoszą się przy samym morzu pośród skał, między którymi wiosną zakwitają kwiaty.

Co warto zobaczyć na Malcie?

Osada Ħaġar Qim ulokowana jest tuż przy krawędzi klifów, z widokiem na morze i wyspę Filfila. Jej nazwa dosłownie oznacza stojące kamienie. Badania wykopaliskowe przeprowadzone w pierwszej połowie XIX wieku pozwoliły ustalić, że powstała ok 3000 lat p.n.e. Podobnie jak inne budowle z tamtego okresu, była miejscem kultu. Największy blok skalny w kompleksie Ħaġar Qim waży około 20 ton – jest wysoki na 3 metry i szeroki na 6. Mnajdra, kompleks położony 300 metrów dalej składa się z trzech sąsiadujących ze sobą świątyń, które otoczone są wspólnym murem. Fasada południowej prowadzi do dwóch absyd. Świątynia jest tak zaprojektowana, że padające słońce wyznacza dni równonocy i przesilenia (lato, zima). Równonoc (20-21 marca, 21-22): Słońce wschodzi zgodnie z głównym wejściem do Świątyni Południowej, przechodząc przez środkowy korytarz do najgłębszej absydy. Podczas przesilenia letniego (21 czerwca) i zimowego przesilenia (21 grudnia) wąska wiązka światła przechodzi przez główne drzwi o wschodzie słońca. Wyraźnie widać, że konstrukcja zarówno Ħaġar Qim, jak i Mnajdry była doskonale przemyślana. Strona odwrócona od morza zbudowana jest z miękkiego wapienia globigerynowego, a ta zwrócona w jego stronę ze znacznie twardszego wapienia koralowego. Wnętrza zdobią bogate ornamenty wykute w skale. Przez otwory wyroczni wierni słuchali proroctw kapłana.

Obydwie budowle były rekonstruowane, wielu znawców ocenia, że rekonstrukcje nie są udane, obie znajdują się też pod ogromnymi baldachimami, mającymi chronić je przed erozją. Świątynie zostały w 1992 roku wpisane na listę UNESCO, jako najstarsze budowle tego typu na świecie, wzniesione przez człowieka. Otoczone są parkiem archeologicznym, co ma pomóc w ochronie dziedzictwa i zapewnieniu spokoju mieszkańcom.

Podstawowe informacje:

Dojazd

Z miejscowości Luqa, w której znajduje się lotnisko, oddalonej o 6 kilometrów, co godzinę odjeżdża autobus nr 201. Świątynie zbudowane są niespełna 2 kilometry od słynnej Blue Grotto. Można się do nich dostać również bezpośrednio z Rabatu.

Na miejscu

Godziny otwarcia: codziennie w godzinach 9 – 17 (w lecie do 19), ostatnie wejście 30 min przed zamknięciem, co zdecydowanie odradzam – troszkę do obejścia tam jest.

Ceny biletów łączonych: 10€, ulgowy 7,5€; dzieci od 6 do 11 roku życia 5,5€.

Bilet, oprócz zwiedzania megalitycznych budowli, umożliwia nam obejrzenie krótkiego filmu w 4D, który opowiada historię ich budowy, aż po współczesność i wstęp do muzeum, w którym znajduje się część oryginalnych rzeźb Ħaġar Qim i Mnajdry. W muzeum możemy sami spróbować rzeźbić w wapieniu i zobaczyć, jak ustawiano kilkutonowe bloki skalne 5000 lat temu.

Świątynie Ħaġar Qim i Mnajdra

3 myśli na temat “Megalityczne świątynie Ħaġar Qim i Mnajdra na Malcie

Dodaj komentarz