Ajt Bin Haddu miejsce, którego nie wstydzi się nawet Hollywood

Ajt Bin Haddu, czyli kadry Hollywood w 4K

31°02′47″N 7°08′30″W. Ajt Bin Haddu leży 30 kilometrów na północny zachód od Warzazatu – marokańskiej stolicy kina. Słynna kazba została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Na jej terenie kręcono zdjęcia do filmów takich jak Gladiator, Gra o Tron czy Aleksander Wielki. Wciąż mieszka w niej 9 rodzin. Ściany pod wpływem deszczu rozpuszczają się, dlatego właściciele kilka razy w roku muszą tynkować ściany.

Ten jeden z najlepiej zachowanych ksarów, czyli charakterystycznych lokalnych budowli, istniał już w XVI wieku. Jest zbudowany w całości z materiałów organicznych. a swój kolor zawdzięcza czerwonemu tynkowi błotnemu. Wyglądem przypomina dobrze zachowane ruiny zamku, a liczne wieżyczki dają wrażenie nieregularności budowli. Od innych marokańskich kazb różni się wielkością i świetnymi możliwościami obronnymi. Ajt Bin Haddu, wzniesiona na skale, króluje nad doliną, która niegdyś była ważnym przystankiem na szlaku handlowym z Warzazatu do Marrakeszu przez Atlas Wysoki. Za kres świetności tego miejsca uznaje się początek XIX wieku, kiedy Francuzi poprowadzili nową, nowocześniejszą drogę omijając Ajt Bin Haddu.

Berberowie - rdzenni mieszkańcy Sahary Zachodniej i Atlasu Wysokiego - Journey Is Freedom
Berber – rdzenny mieszkaniec Sahary Zachodniej i Atlasu Wysokiego; jego naród nigdy nie został podbity i do tej pory utrzymał niezależność. Berberowie mieszkają w ksarach lub namiotach ze skór wielbłąda.

Najsłynniejszy zabytkowy ksar na świecie od nowej części miasta oddziela wyschnięte koryto rzeki Warzazat. Żeby się do niego dostać, muszę przejść na drugą stronę. Tutaj “z pomocą” przychodzą dzieciaki, które za przeprowadzenie po kamieniach, żądają zapłaty. Przewodnik od razu je odgania i namawia do pójścia do szkoły.

W powietrzu czuć zapach wysychającego mułu. Mimo tego, że jest grudzień i wieje silny wiatr, gorące słońce daje o sobie znać. To ostatnie cieszy mnie najbardziej, bo dzień wcześniej deszcz w Marrakeszu przemoczył mi ubrania i buty. – Ksar to osada zamieszkała przez zamożne rodziny, najczęściej z jednego rodu. – mówi  przewodnik, gdy stawiam pierwszy krok na zbudowanych z kamienia i gliny schodach. – Salaam, where are you from? – Co chwilę zaczepiają sprzedawcy, co rusz oferując tradycyjne berberskie chusty wyplatane na miejscu. – Tutaj wszyscy jesteśmy dumni, że to miejsce zna z filmów mnóstwo ludzi na całym świecie. Zdarza się też, że epizodyczne role grają mieszkańcy osady. Miejsca uchwycone na filmowych kadrach, to przeważnie duplikaty zbudowane na potrzeby filmu. Arenę walk do Gry o Tron budowano około 3 miesiące, a po nakręceniu odpowiednich ujęć, rozkładano kolejne 3. Mijam lokalnych malarzy, a w  zacienionych, chłodnych, niewielkich pomieszczeniach dostrzegam kobiety, zajęte codziennymi obowiązkami. – W Ajt Bin Haddu woda czerpana jest z podziemnego źródła, a elektryczność zastępują baterie słoneczne. Ostatni stopień i wychodzę z ciasnej uliczki.

Jestem na szczycie. Wiatr ze zdwojoną siłą uderza mnie w twarz. Z jednej strony rozpościera się widok na ośnieżone zbocza Atlasu, a z drugiej na “nowe miasto”. Wokół Ajt Bin Haddu rosną gaje oliwne. A moje ubrania i buty? W końcu są suche. Mogę wyruszać w dalszą drogę.

Jak zorganizować wycieczkę do Ajt Bin Haddu?

Dlaczego warto jechać do Maroka?

Jak się dostać do Ajt Bin Haddu?

Osada oddalona jest o 185 kilometrów od Marrakeszu, a droga prowadzi zboczami Atlasu Wysokiego. Dojedziemy do niej w około 3 – 4 godziny, w zależności od wyobraźni kierowcy, bądź jej braku. Jeśli chcemy wyruszyć z Agadiru, droga wydłuża się nam dwukrotnie, a z Fezu – czterokrotnie. Można wypożyczyć samochód w jednym z większych miast lub powierzyć organizację wycieczki jednemu z lokalnych biur podróży.

Ze swojej strony polecam Sun Dunes Experience. Rezerwację zrobiłam z Polski, firma kontaktowała się przez e – mail, ostateczna cena była jeszcze niższa, niż podana tutaj. Połowę pieniędzy wysłałam paypalem z Polski, drugą część wpłaciłam podczas pick up. Mimo tego, że miałam już wykupioną wycieczkę, orientowałam się w cenach w Marrakeszu i nawet po próbie targowania się, ostateczna cena była jednak wyższa wyższa o kilkanaście euro.

Warianty wycieczek Sun Dunes Experience:

 • Marrakesz – Ouarzazate & Ajt Bin Haddu; czas trwania: 1 dzień, koszt: 25€.
 • Marrakesz – Ajt Bin Haddu – Zagora; czas trwania 2 dni, koszt 55€.
 • Marrakesz – Ajt Bin Haddu – Merzouga; czas trwania 3 dni, koszt 80€.

Zwiedzanie.

Ajt Bin Haddu można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem między godziną 8 a 18. W przypadku samodzielnego przyjazdu lub wycieczki na pustynię, koszt zwiedzania ksaru z przewodnikiem wynosi 10 dirhamów od osoby (ok. 4 zł). Polecam nie zwiedzać na własną rękę, ponieważ od przewodnika usłyszymy mnóstwo ciekawostek i anegdot, których na próżno szukać w książkach czy Internecie. Jako że mieszkańcy Afryki Północnej mają talent do języków, nie ma problemu ze zrozumieniem przewodnika. Dodatkowo nasz znał przynajmniej po jednym słowie w każdym języku, w jakim mówiły osoby z grupy. Zwiedzanie trwa średnio 2 godziny.

Najpopularniejszy ksar w Maroku

Noclegi.

Podczas pobytu na własną rękę, w nowej części miasta można znaleźć tanie noclegi z widokiem na słynny ksar. Ceny w pokoju dwuosobowym zaczynają się od 100 dirhamów za noc.

Noclegi w Ajt Bin Haddu - Journey Is Freedom fot. Kinga Sołtys

Kiedy? Wykres temperatur i opadów.

średnie temperatury w Maroko - Journey Is Freedom
Średnie temperatury powietrza w Ajt Bin Haddu.
Średnia ilość opadów w Ajt Bin Haddu - Journey Is Freedom
Średnia ilość opadów w Ajt Bin Haddu.

26 myśli na temat “Ajt Bin Haddu, czyli kadry Hollywood w 4K

 1. Bardzo przyjemnie się Ciebie czyta 🙂 Na pewno będę regularnie wracać 🙂
  10 lat temu miałam przyjemność być w Maroko, to była moja pierwsza “egzotyczna” podróż. Niestety awaria twardego dysku sprawiła, że zdjęcia z wyjazdu przepadły bezpowrotnie 🙁 Ale dzięki Twoim marokańskim wpisom wspomnienia odżyją 🙂
  Pozdrawiam!

 2. Bardzo lubię zwiedzanie z przewodnikiem, w Maroku mieliśmy cudownego chłopaka. Szkoda tylko, że nie dotarliśmy w tamte rejony. Przepięknie wyglada na twoich zdjęciach. Przeczytałam z ogromną przyjemnością

 3. Nie miałam jeszcze przyjemności gościć w tym kraju. Maroko wydaje się być pachnące miętą, dobrą herbatą i kwiatami. A jeśli będę się tam wybierać, z pewnością zajrzę szukając atrakcji. Pozdrawiam serdecznie♡

 4. Maroko to cel prawdopodobnie za rok lub dwa (jak się uda), więc zapisuję post, bo to miejsce z wielką chęcią bym zobaczyła! Widzieć na żywo arenę do walk z Gry o Tron? Bezcenne!:)

  Ale nei zazdroszczę rodzinom, które kilka razy w roku muszą tynkować swoą chałupkę… 😀

Dodaj komentarz