Dlaczego mapy świata kłamią?

Mapy, które pokażą Ci świat z innych perspektyw.

Na mapach świata, które pokazywano nam od dzieciństwa, najczęściej w szkole, ukształtowaliśmy nasz punkt widzenia dotyczący tego, jak on wygląda. Podświadomie wartościujemy kraje na podstawie ich rozmiarów i położenia. Jednak mapa nie odwzorowuje wyglądu naszej planety 1:1, a co więcej – w różnych częściach globu może wyglądać zgoła inaczej.

Mapy kłamią

Mapy kłamią – to można powiedzieć z całą pewnością. Nie da się przenieść okrągłej bryły na płaską mapę z jednoczesnym zachowaniem takich samych odległości między państwami i proporcjami rozmiarów. Każde odwzorowanie na płaskiej mapie jest w mniejszym, bądź w większym stopniu zdeformowane.

Klasyczna mapa świata – Europa w centralnej części

wygląd mapy świata w zależności od kontynentu

Z tej perspektywy centralna pionowa oś przechodzi przez Londyn. Równik, który w rzeczywistości dzieli świat na dwie równe części – północną i południową, jest przesunięty w dół, co daje wrażenie, że państwa położone na północy są większe, ważniejsze, potężniejsze. Australia i obie Ameryki położone są na peryferiach świata, a Pacyfik nie tworzy integralnej całości. Tak skonstruowaną mapę argumentuje się tym, że Europa jest kolebką oświeceniowego umysłu.

Pierwowzorem dla stworzenia takiej mapy był szkic flamandzkiego kartografa Merkartora z 1569 roku. Miał na celu przede wszystkim ułatwienie nawigacji, dlatego zachował na nim kąty między południkami, a równoleżnikami. Stanowiło to dobrą bazę dla określania azymutów. W tego rodzaju odwzorowaniu, im dalej od równika, tym występują większe uproszczenia i przekształcenia.

Mapa świata – do góry nogami

Nie ma żadnego naukowego uzasadnienia dla tego, że północna część globu sytuowana jest u góry mapy. To tylko konwencja.

Nie ma żadnego naukowego uzasadnienia dla tego, że północna część globu sytuowana jest u góry mapy. To tylko konwencja. Jedne z pierwszych odnalezionych map pokazują świat w opozycji do dzisiejszej praktyki. Można przypuszczać, że gdyby kilka tysięcy lat temu świat zdominowały cywilizacje południowej części planety, mapa wyglądałaby właśnie tak.

rodzaje map świata - różne perspektywy
Południowa mapa Europy, Azji i północnej części Afryki naszkicowana przez arabskiego geografa Muhammada al-Idrisi w 1154 roku.

Realna mapa świata (siatka wiernopowierzchniowa Lamberta)

brak odwzorowania kartograficznego na mapie
źródło: scrapsofme.me

Powyższa mapa pokazuje różnice między odwzorowaniem kontynentów Mercatora, a ich realnym rozmiarem. Dlaczego te różnice są aż tak widoczne? Najprościej mówiąc – bo mapa jest płaska, a Ziemia okrągła. Obiektywne spojrzenie utrudnia też fakt, że pierwsze mapy kreślili europejscy kolonizatorzy. Nie ma nic bardziej mylnego, niż porównywanie wielkości państw na podstawie przekształconej mapy.

A jak duże byłyby na mapie kraje, gdyby leżały w innej części świata?

Link do The True Map Size tutaj.

Mapa amerykańska

usa world map
źródło: roundtripticket.me

USA jest przedstawione jako centrum, a pozostałe kontynenty jako mniej ważne otaczające go wyspy. Amerykańska mapa świata ma jedną główną wadę – dzieli kontynent azjatycki na dwie części. Jest kreślona wg takich samych zasad, co “klasyczna mapa świata” i posiada takie same deformacje.

Azymutalna mapa świata

różne perspektywy map
źródło: dailymail.co.uk

Alternatywą dla map prostokątnych może być okrągła mapa świata, na której w centrum znajduje się biegun północny.

 

8 myśli na temat “Mapy, które pokażą Ci świat z innych perspektyw.

  1. Bardzo ciekawe! Rzeczywiście, szkolna praktyka przyzwyczaiła nas do jednego typu mapy, a tymczasem tyle innych możliwych spojrzeń 🙂

  2. Nigdy nie zastanawiałam się, dlaczego mapa wygląda tak a nie inaczej. Po prostu traktowałam to za pewnik. A tu proszę, są pewne niuanse, które sprawiają, że mapy jednak nie są idealnym odzwierciedleniem rzeczywistości.

Dodaj komentarz