Jak zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom do Mekki?

Największa pielgrzymka świata – Arabia Saudyjska

Jedno miasto – jedna religia – jeden cel

Każdego roku około 3 miliony muzułmanów gromadzi się w Mekce między 8 a 12 lub 13 dniem ostatniego miesiąca kalendarza islamskiego, tzw. za al-hidżdża. Około 2/3 z nich stanowią mężczyźni. Przybyli, by ukamienować szatana, wejść w stan uświęcenia i solidaryzować się w wierze. Odbycie pielgrzymki do Mekki to jeden z 5 filarów Islamu.  Arabia Saudyjska zarabia miliardy na jednym wersecie z Koranu, ale każdego roku stoi też przed wielkim wyzwaniem: Jak pokierować i zapewnić bezpieczeństwo 3 milionom ludzi w jednym mieście?

Jedna modlitwa tutaj jest lepsza niż setki tysięcy modlitw w innych meczetach. Prorok Mahomet

Kierowanie ludźmi

Na przestrzeni ostatnich 100 lat liczba osób odbywających hadżdż wzrosła o 6000% i nadal rośnie. To największe na świecie przedsięwzięcie logistyczne. Obszar zamknięty Mekki zajmuje 554 kilometry kwadratowe i wszystkich niemuzułmanów obowiązuje bezwzględny zakaz wejścia na obszar miasta. Czarny Kamień, który według przekazu pochodzi z raju, ma 25 centymetrów średnicy – to właśnie w jego kierunku modlą się muzułmanie.

By zapobiec nielegalnej imigracji, wydawane wizy obejmują tylko ściśle wyznaczoną i kontrolowaną trasę. Od 2016 roku każdy pielgrzym wyposażony jest w opaskę z nadajnikiem GPS. Port lotniczy Dżudda ma własny terminal Hajj, który pełni również funkcję wielkiego pola namiotowego. Dodatkowo nieustannie rozbudowywana jest sieć hoteli. Nowoczesne są również kosze na śmieci, które podłącza się do podziemnych rur zasysających odpady.

Most Jamarat, na którym odbywa się symboliczne kamienowanie szatana, został zmodernizowany – teraz posiada 5 poziomów wyposażonych w kładki ewakuacyjne. Aby zwiększyć przepustowość świętych miejsc, stopniowo ograniczane są rytuały, np. nie trzeba już całować Czarnego Kamienia – wystarczy go wskazać.

Czy pielgrzymka do Mekki jest bezpieczna?

Kilkumilionowe skupisko ludzi niesie ze sobą ryzyko ataku terrorystycznego, również epidemii chorób i masowej paniki. Pielgrzymów ochrania 100 000 funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa. Są obserwowani przez 1500 kamer, a od niedawna również przez drony, jednak wraz ze wzrostem ilości pielgrzymów, wzrasta też liczba ofiar świętej pielgrzymki. Panika, która wybuchła w Mekce 24 września 2015 roku pochłonęła 2431 ludzkich istnień, a kolejne 934 osoby były ranne – to rekordowa ilość. Ludzie po prostu zadeptują się na śmierć. Z kolei w czerwcu 2017 roku saudyjskie służby specjalne udaremniły atak terrorystyczny w Wielkim Meczecie.

Co dalej?

Na ludziach ciąży obowiązek względem Boga (…) odprawienia pielgrzymki do tego Domu.

Tak mówi Koran. Pewne jest więc, że coraz więcej osób będzie realizowało nadaną misję. Pytanie tylko, czy Arabia Saudyjska nadąży z unowocześnianiem infrastruktury, bowiem już teraz wprowadziła limity pielgrzymów – tylko co 10 muzułmanin z danego kraju może w jednym roku odbyć hadżdż.

 

2 myśli na temat “Największa pielgrzymka świata – Arabia Saudyjska

  1. Nie raz czytałam o pielgrzymce do Mekki. Wiedziałam, że przyjeżdża tam bardzo wielu wiernych i, że jest to jeden z filarów wiary. Nie brałam pod uwagę jednak kwestii bezpieczeństwa. Teraz zastanowiłabym się 2 razy zanim bym tam pojechała. Nie mniej jednak na pewno robi pobyt tam robi ogromne wrażenie.

Dodaj komentarz