Tatry zimą. Giewont i Kopa Kondracka. Informacje.

Tatry zimą. Giewont + Kopa Kondracka

Tatry latem są piękne, ale zimą wyglądają obłędnie. Przykryte śniegiem szczyty sprawiają wrażenie mniej dostępnych. Wyglądają inaczej. Dostojniej. Są jeszcze bardziej nieprzewidywalne. Groźniejsze. Wielu turystów rezygnuje z zimowych wyjść, dlatego zamiast stać w kolejce na Giewont, mogę w ciszy iść do góry.

praktyczne informacje, szlak

Miał być jeden szczyt, ostatecznie stanęłam na dwóch. Na Giewoncie i Kopie Kondrackiej. 200% normy. Zaczęłam nowy rok.

Trasa: Kuźnice – Kondracka Przełęcz (1725 m.n.p.m) – Giewont (1894 m.n.p.m) – Kondracka Przełęcz – Kopa Kondracka (2005 m.n.p.m.) – Przełęcz pod Kondracką Kopą (1863 m.n.p.m.) – KuźnicePraktyczne informacje:

  • Parking: Wychodząc z Kuźnic, zostawiam auto przy Rondzie Jana Pawła II – ul. Bronisława Czecha. 10 min szybkim marszem do początku szlaku. Koszt w zimie: 8h – 15zł, cały dzień – 20zł. Jest możliwość zostawienia auta na kilka dni.
  • Szacowany czas przejścia: 7h 25min wg mapy turystycznej w lecie. U mnie było to niecałe 7h w zimie (postoje tylko na szczytach). Polecam zrobić rezerwę czasową.
  • Sprzęt: Zabierz raki (wiem, ja też znam historię wejścia w adidasach, ale wierzę, że bezpieczeństwo jest dla Ciebie ważne). Kijki i czekan ułatwiają życie.

Trasa jest mocno eksponowana, większa jej część to miejsca potencjalnych zejść lawin. Najbardziej wymagające dla mnie było podejście pod Kondracką Przełęcz. Relatywnie strome, w dodatku widoczność spadła praktycznie do zera. Powyżej piękne słońce. Nie zawsze szlak jest we wszystkich miejscach przedeptany. Sprawdzenie warunków pogodowo-lawinowych to podstawa. 

praktyczne informacje tatry zimą

Najlepiej po górach chodzi mi się samej. O tym, dlaczego warto iść w pojedynkę i jak się do tego przygotować, pisałam tutajZ parkingu ruszyłam o 6:50, pod schroniskiem na Hali Kondratowej byłam o 8:08. Kondracka Przełęcz 9:25. Giewont 9:50. Z Giewontu na Kopę Kondracką wyszłam o 10:15. Stanęłam na niej godzinę później. Przed 14 byłam z powrotem w Kuźnicach.

Szlak Kuźnice - Giewont - Kopa Kondracka

niebieski szlak na Giewont warunki

Dlaczego warto iść zimą w góry?

szlak, journey is freedom

 

szlak na GIewont w zimie

szlak na Giewont zimą

Do zobaczenia na szlaku albo tutaj. 🙂

 

33 myśli na temat “Tatry zimą. Giewont + Kopa Kondracka

  1. Marzą mi się góry w zimie, nie jestem jednak odpowiednio przygotowana na to wyzwanie (jeszcze!) :). Natomiast szczerze zazdroszczę widoków – cudowne! 🙂

  2. Uwielbiam Tatry zimą. Są bardziej wymagające, ale dużo piękniejsze niż latem. Na Giewoncie zimą nie byłam, ale trasę z Kopy Kondrackiej przez Suche Czuby na Kasprowy przechodziłam parę razy 🙂

  3. Sama pochodze z Sudetów i często bywałam gościem w Karkonoszach, jeszcze przed wyjazdem za granicę. Od zawsze powtarzam,że góry mają swoje dwa oblicza, łagodność letnia i srogość zimy ale za to ile piękna, polecam abyś wybrała się również w zimowe Karkonosze- piękne zdjęcia 🙂

  4. Przepiękne zdjęcia ♥️😍 cudowny wpis w którym można znaleźć mnóstwo przydatnych informacji! Świetnie 😃♥️

  5. Fajnie, że zwracasz uwagę na bezpieczeństwo i odpowiednie przygotowanie. Tatry zimą to zupełnie inna historia niż latem, a ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy. Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz