punkt widokowy Florencja

Florencja – niekwestionowana stolica Toskanii

Florencja – niekwestionowana stolica Toskanii, która co roku zdobywa serca milionów turystów z całego świata (w 2014 roku miasto odwiedziło 13 mln osób).

Florencja słusznie nazywana jest miastem renesansu. Do dzisiaj zachowało się tu najwięcej śladów epoki. Rozkwit miasta przypadał na XIV i XV wiek. Najcenniejsza kolekcja sztuki renesansowej mieści się w Galleria degli Uffizi. Znajdziemy w niej dzieła m.in. Leonardo da Vinci i Michała Anioła. Wstęp kosztuje 6,5 euro – można wcześniej zarezerwować wejście przez internet, ale trzeba doliczyć opłaty rezerwacyjne. Kolejki przed Galerią są spore, trzeba liczyć się z godziną oczekiwania. Większy bagaż należy zostawić w depozycie.

Katedra Santa Maria del Fiore – symbol Florencji. Jest wspaniała. Jej budowa zakończyła się w 1436 roku, a kopuła była największą od czasów starożytnych. Koniecznie zajrzyj do środka. Wstęp darmowy.

Ceny za wejście na punkt widokowy zaczynają się od 10 euro. Na drugim końcu rzeki Arno, np. przez most Ponte Vecchio – z Forte di Belvedere widać panoramę całego miasta (wejście na mury 2 euro). Co zaskakujące, ludzi na obiekcie można było policzyć na palcach jednej ręki. Za to na każdym rogu są informatorzy, którzy konkretnie odpowiadają na każde pytanie po włosku lub po angielsku.

punkt widokowy, Florencja, Włochy, zwiedzanie,
Panorama Florencji z Forte di Belvedere.

Artystyczną duszę mieszkańców Florencji widać także dziś. Popularne jest tu malowanie kredą obrazów na chodnikach. Efekt wbija w ziemię.

Florencja to miasto renesansu.
Obraz namalowany kredami przez kobietę z Florencji na chodniku.

2 myśli na temat “Florencja – niekwestionowana stolica Toskanii

Dodaj komentarz