Bolonia - czerwone miasto

Bolonia – średniowieczny Nowy Jork

Bolonia to stolica regionu Emilia-Romania, zwana średniowiecznym Nowym Jorkiem. Leży między Wenecją, a Florencją. Zachwyca architekturą i najstarszym na świecie Uniwersytecie w Bolonii. Ze względu na “lekkość” tutejszej kuchni, zwana “La Grassa”, czyli tłusta.

Neptun we Włoszech, pomnik,
Neptun na Piazza del Nettuno w samym sercu Bolonii.

Lotnisko w Bolonii usytuowane jest przy samej autostradzie, dlatego ciężko opuścić je na piechotę. Autobus do centrum kosztuje 6 euro (trasa 8 kilometrów).

 Subiektywnie: Co warto zobaczyć w Bolonii?

  1. Nie będę oryginalna – centrum miasta jest po prostu obłędne i za dnia i w nocy- Piazza Maggiore, Piazza del Nettuno. Dziesiątki kościołów, pomników i stare uniwersytety przenoszą nas do czasów średniowiecza. Przy placu Piazza Maggiore siedzibę ma informacja turystyczna.
  2. Widok z Due Torri (wieże Asinelli i Garisenda położone na północny wschód od Piazza Maggiore) – przewidywany czas wejścia 40 minut (koszt – 3 euro ulgowy, 6 euro normalny). Same wieże powstały w średniowieczu, wszak Bolonia nazywana jest średniowiecznym Nowym Jorkiem – do dzisiaj zachowało się tylko kilka, ze 180 wież.
  3. Podziemia Bolonii – rzeka Reno i spacer tunelami robią niesamowite wrażenie. Warto wpatrywać “drzwi” na rzece – prowadzą do podziemnych kanałów, które tworzyły sieć transportową w czasach świetności miasta.
  4. Dzielnica Montagnola – ma iście uniwersytecki klimat, wypełniona jest plakatami i graffiti.
mury obronne, Bolonia, Włochy, centrum miasta, podróże, wycieczki
Pozostałości po murach obronnych w pobliżu Dworca Głównego.

Oprócz wyżej wymienionych polecam krótki nocleg na schodach Basillica di San Petronio – panowie policjanci są bardzo uprzejmi i zamiast wyciągać konsekwencje z dzikiego biwaku, pokazują miejsce niedaleko – pozbawione kamer, gdzie można spokojnie iść spać. Pomimo tego, że we Włoszech przybywa uchodźców, w Bolonii się tego raczej nie odczuwa. Można się czuć bezpiecznie, spacerując po centrum nawet o 3 w nocy. Patrole policji są częste, a na Piazza Maggiore stacjonują carabinieri.

2 myśli na temat “Bolonia – średniowieczny Nowy Jork

Dodaj komentarz